Duyurular

2016-2017 Toplu Sözleşmesinde Mühendisler

Saygıdeğer Meslektaşlarımız,

Daha önce yetkili sendikanın dernekler ile yaptığı toplantısına katıldığımızı, toplu sözleşmede mühendisler için sizlerden gelen talepleri ve fikirlerimizi kendilerine ilettiğimizi duyurmuştuk. Bu taleplerden bazıları toplu sözleşmede karara bağlanmıştır. Bu toplu sözleşme döneminde kabul edilmeyen diğer konulardaki taleplerimizi ise her ortamda dile getirmeye devam edeceğimizi sizlere bildirmek isteriz.

Dernek olarak TCDD üst yönetimi ile bir araya gelmemiz ya da çeşitli platformlarda muhatap kabul edilmemiz, temsil ettiğimiz sivil toplumun popülasyonu/büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Biz derneğimize üye olunması konusunda bu zamana kadar baskı oluşturma düşüncesinde olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Derneğimizin kaygısı; teknik etkinlik, proje ve yayınlarla sektörde çalışan mühendislerin gelişimini sağlamak, mesleki hafızayı oluşturmak, demiryolu mühendisliği kavramının Türkiye’de yerleşmesini sağlamaktır. Bu yönde kaygı duyan meslektaşlarımızın aramıza katılmasını istemekteyiz. İfade ettiğim yönde etkinlikler yaptıkça özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın ve firmaların derneğimize ilgisi artmaktadır. Ancak TCDD bünyesinde görev yapan mühendislerin bu noktadaki önemi daha büyüktür. Sizlerden ricam hem kendiniz hem de etrafınızda çalışan meslektaşlarınızın Derneğimize olan ilgisini arttırması ve aramıza katılmasıdır. İleride bu oluşumun belki de bir meslek odasına dönüşmesini, sektörde yapılacak yasal/yapısal/teknik değişikliklerde görüş alınan bir otorite haline gelecek olmasını ümit etmekteyiz.

Ayrıca toplu sözleşme dönemindeki gayretleri ve katkıları için başta üyemiz Kenan ÇALIŞKAN’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, üyemizin Derneğimize ilettiği açıklamayı da aşağıda yayınlıyoruz.

İyi çalışmalar.

DEMÜHDER Yönetim Kurulu adına;

Yunus UĞURLU – Genel Sekreter

 

Açıklama

2016 yılında % 6 + 5,   2017 yılında % 3 + 4 maaş zammı gerçekleşmiştir. Emekli tazminatları da yükselmiştir. 2005’ten sonra işe giren memurlara 1 derce verilmiş ve yıllık izinlerimizin bir sonraki yıla devredebilmesi sağlanmıştır. Mesai ücretleri 3 katına çıkarılarak 5 TL olmuştur.

Mühendislerin ek ödemelerine 100 TL artış yapılmıştır. Yüzde %11,3 + 100 TL zamla Mühendis maaşına 2016 yılında toplam 500 TL zam yapılacaktır. (Yüzdelik zam yaklaşık olarak net ödeme üzerinden yapılmaktadır.) 2017 yılında da 280 TL zam yapılacaktır. Enflasyon farkı da maaşlara ilave edilecektir. Mesai yapılan birimlerdeki Mühendislerimizin ortalama 20 saat mesai yapacaklarını düşünürsek aylık 100 TL mesai ücreti alacaklarıdır. Daha önce mesai yazmaya bile değmeyecek rakamlardan dolayı Mühendislerimiz mesai yazmamaktaydı.

Mühendislerin bir başka kazanımı da Arazi tazminatıdır. Mühendislerimiz İnşaat, Şantiye ve Araziye gittikleri gün başına 25 TL ek ödeme alacaklardır. Bu ödemeler 3 ayda bir ödenecek ve üst sınırı 500 TL olacaktır. Sonuç olarak bürodaki mühendisler 2016 da 500 TL diğer Mühendislerimiz ise 600 TL civarı bir maaş zammı alacak ve 2016 Temmuz ayında Mühendis maaşları 4000 TL’yi geçmiş olacaktır.

Toplu sözleşmenin Mühendislerimize ve tüm kamu çalışanlarına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Kenan ÇALIŞKAN

Yetkili Sendika (Ulaştırma Memur-SEN) Ankara 3 Nolu Şube Başkanı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir