DernekDuyurularEtkinlikler

Skills on Rail Systems (SKoRS) Projesinin 3. Ulusötesi Ortaklık Toplantısı Ankara’da Yapıldı

Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar programı kapsamında proje ortağı olduğumuz SKoRS (Skills on Rail Systems) Projesinin 3. toplantısı 12-13 Ekim 2023 tarihlerinde, proje ortaklarından DEMÜHDER’în ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Toplantı açılışını, proje toplantı gündemini ve koordinasyonunu DEMÜHDER adına Çetin TEKİN gerçekleştirdi. Dernek yöneticilerinden Sabri EKREM dernek faaliyetlerinin tanıtımını yaptı. ICTerra yöneticilerinden Aylin Akca Okan ve Demühder Başkanı Çetin Tekin’in de konuşmaları sonrası Demühder uzmanlarından Cihan Dayangaç proje kapsamında yapılacak olan atölye çalışmalarının içerikleri hakkında bilgi verdi.

Toplantılarda raylı sistemler sektörüne hizmet sağlayan yazılım firmalarının ortak sorunları masaya yatırıldı. Yetenek açığı bulunan rollerin belirlenmesi ve uzmanların yeni yetkinlikler kazanmaları yolunda olası çözümler tartışıldı. Eğer yazılım, elektronik veya güvenlik sistemleri içeren bir demiryolu projesinde çalışılıyorsa EN 50126, EN 50128 ve EN 50129 standartlarına uyulması gerektiği; demiryolu sistemleri ve bileşenlerinin özelliklerini, tasarımını, geliştirilmesini, doğrulanmasını, onaylanmasını ve bakımını kapsayan bu standartlara dair atölye çalışmaları yapılması konusunda karar alındı. Sonraki toplantılar için zaman planının gözden geçirilmesinin ardından toplantı kapatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir