Duyurular

TCDD Mühendislik Unvan Sınavı

Demiryolu Mühendisleri Derneği olarak TCDD Genel Müdür Yardımcısı Adem KAYIŞ’ı ziyaret ettik.

Kendisi ile bir araya gelerek, kurumlarında unvan bekleyen mühendislik bölümlerinden mezun/öğrenci personel hakkında istişare toplantısı gerçekleştirdik. 21 Nisan’da internet sitemizden ve sosyal medyadan yaptığımız, bu durumda olan personelin Derneğimize başvuru yapması çağrısı personel arasında geniş yankı buldu. Kısa zamanda aldığımız sonuç doğrultusunda, tarafımıza şahsen başvuran 49 adet personelin kişisel bilgilerini Sn. KAYIŞ’a ilettik.

Dernek olarak, meslektaşlarımızın mezuniyet sonrası unvanlarının en kısa zamanda almalarını önemsediğimizi ifade ettik. Sn KAYIŞ konuşmasında; kurum personeli iken öğrenimini tamamlayan personele değer verdiklerini, kurum içerisinde yetişirken aynı zamanda lisans öğrenimini tamamlayan mühendislerin efektif kullanılması halinde açıktan atanan mühendislerden daha faydalı olabildiklerini, geçmiş dönemde mühendislik unvan değişikliği sınavını sık sık açtıklarını, aynı yıl içerisinde iki kez bile açıldığını ifade etti. İnsan Kaynakları Dairesi ile bu durum hakkında bir görüşme yaptığını, “TCDD Genel Müdürlüğü ve Bağlı Ortaklıkları Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Yönetmeliği”nin değişmesi gerektiğini, ancak bu durumun unvan değişikliği sınav prosedüründe farklılık getirmediğini, şahsi kanaatinin sınav açılması için söz konusu mevzuat değişikliğinin yapılmasının beklenmesine gerek olmadığını ifade etti. Tarafımızca, mayıs ayı içerisinde olduğumuzdan yeni mezun olacak personelin açılacak olan sınava dahil edilerek yeni mağduriyetler yaratılmamasının önemli olduğu ifade edildi.

Sn. KAYIŞ, TCDD tarihinde bir olarak teknik çalışmalara ve yayınlara önem veren bu konuda dergi, kitap çıkaran, seminer düzenleyen derneğimize personelin gelişimine katkıda bulunduğu ve TCDD personeline gösterdiği ilgi için  teşekkür etti. Yayınlarımızı yakinen takip ettiğini, en son çıkardığımız kitabı ilgiyle okuduğunu ifade etti.

TCDD ile paylaşılan kişisel bilgilerin buradan paylaşılması doğru olmayacağından, sınav açılmasını takip eden personeli bilgilendirmek için tespit ettiğimiz branş durumu aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Sn KAYIŞ ile yaptığımız toplantı sonrasında, TCDD bünyesinde konu ile ilgili birimlerle bir araya gelerek yaptığımız görüş alış verişi sonrasında, yönetmelik değişikliğinin beklenmemesi durumunda, TCDD tarafından Temmuz ayı içerisinde sınav duyurusu yapılmasını muhtemel olarak görmekteyiz.

Mühedislik Sınavı Branşlar

Konuyla ilgili TCDD sitesinde yayınlanan haber için tıklayınız.

Daha önce sitemizde yayınlanan sınav talep çağrısı haberi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir