DernekDuyurular

Yeniden Yapılanma Sonrası TCDD

YENİDEN YAPILANMA TOPLANTISI

TCDD Yeniden Yapılanma Komisyonu tarafından, TCDD Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda tüm sivil toplum örgütlerine bilgilendirme toplantısı yapıldı. Tarafımızca toplantıya katılım sağlandı.

25.06.2013’DEN SONRA YAPILAN ÇALIŞMALAR ve AYRIŞMA TARİHİ

6461 sayılı Kanun sonrası yapılan çalışmalarla ve önerilerle ilgili olarak 26.06.2013 tarihinde katıldığımız ilk toplantı sonrası yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Bugüne kadar birçok ülkenin incelendiği, uluslararası kuruluş ve yabancı demiryolu temsilcileri ile irtibat sağlanarak tecrübelerinden faydalanıldığı, 20’nin üzerinde ülkenin incelendiği, ancak Ülkemiz ve TCDD’nin çalışma kültürü ve sistemine uygun tamamen yeni bir yapının modellendiğinin belirtilmesi ilgi çekici bir noktaydı.

Çalışma takvimine göre iki kurumun 2014 yılı Aralık ayında ayrılarak faaliyetlerine başlamalarının planlandığı belirtildi. Ancak bürokrasiden kaynaklı gecikmelerin de olabileceğinin altı çizildi.

DAİRE BAŞKANLIKLARI BELLİ OLDU.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda, tüm Daire Başkanları ile görüşmeler yapılarak mutabakat sağlandığı belirtildi. Bunun sonucunda, altyapı işletmecisi olarak yeni TCDD ve tren işletmecisi olarak TCDD Taşımacılık A.Ş. merkez teşkilatında kurulması planlanan Dairelerin belirlenerek taslak çalışmanın tamamlandığı ifade edildi. TCDD Yönetim Kurulu’nun taslak çalışmaları onaylaması halinde bunların açıklanacağı söylendi.

BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ TCDD’DE KALIYOR.

TCDD’nin mevcut bünyesinde bulunan 8 Bölge Müdürlüğü yapısını koruyarak altyapı işletmecisi olacak yeni TCDD içerisinde kalacağı ifade edildi. TCDD Taşımacılık A.Ş.’de ise Bölge Müdürlüğü yapısının olmayacağı belirtildi.

TCDD TAŞIMACILIK’TAKİ SERVİS MÜDÜRLÜKLERİ

TCDD Taşımacılık A.Ş. bünyesinde kurulması planlanan Daire Başkanlıklarından Yük, Yolcu ve Cer birimlerinin Servis Müdürlüklerinin olacağı ve doğrudan Daire Başkanlarına bağlı şekilde görev yapacakları ifade edildi.

PERSONELLE İLGİLİ HUSUSLAR

Komisyon çalışmalarında demiryolu sisteminin modellenmesi ve Kanuna uygun yeni bir yapının oluşturulması yönünde çalışmalar yürüttüğü görüldü ise de, personel konusunda da bazı açıklamalar yapıldı.

Kurum çalışanlarının özellikle iş güvencesi hususunda son günlerde duydukları kaygıların yersiz olduğu, havuza veya başka kuruma gönderilecek personelimizin olmadığı belirtilmiştir. Yeniden yapılanmada en önemli konusunun personel olduğu, bu hususla ilgili çalışmalar yapılırken sivil toplum kuruluşları ile istişare içinde olunacağı bildirilmiştir.

ÇALIŞMALARIN DUYURULMASI

Toplantıda çalışmaların TCDD Yönetim Kurulunca onaylanarak resmiyet kazanmasından sonra tarafımızla paylaşılacağı izlenimi alınmış olup, konu hakkında detaylı bilgiler önümüzdeki günler içerisinde bizlere ulaştıkça  web sayfamız ve facebook adresimizden duyurulacaktır.

One thought on “Yeniden Yapılanma Sonrası TCDD

  • mahmut demirkolllllu

    daire başkanlıklarına atamalar
    TCDD ye gelen yöneticiler; işinde tecrübel..başarılı olmuş.uzman.işini seven.liyakatlı.elemanını kırmayan koruyan .verimi artıran sevilen kişi olmalı.Heyhat b yenilerde bu özellik vardiyemeyiz.yeteneksiz başkan kuruma zarar verir.Demiryolu çalışkan aşarılı işi seven adam ister..siyasi atama sağlıklı olmaz her zaman.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir